Konec dobrý

Konec dobrý

Soubor devíti komorních povídek. Časový oblouk klenoucí se jako duha od sovětské okupace naší země v roce 1968 přes pohřeb Václava Havla po covidovou současnost tvoří dějinné pozadí groteskně-melancholických příběhů. Ačkoli je život často fraška, občas – na zlomek vteřiny – probleskne vyprávěním paprsek něčeho, co nás možná přesahuje… Ale jisté to není. A jak by taky mohlo, když se nám možná „všechno jen zdálo a jen ty sny tu nakonec zůstanou“.

Rok vydání: 2021
Odpovědný redaktor: Milan Ohnisko
Obálka a grafická úprava/ilustrace Karolína Kotrbová, grafická úprava Bedřich Vémola
Vazba: brožovaná s přebalem
Formát: 120×170 mm
Počet stran: 148
Doporučená cena: 249 Kč
ISBN: 978–80–7227–870–1

Rakvičky

Rakvičky

Hned v úvodu této vtipné, ale i dojemné perestrojkové „road-movie“ definuje dvacetiletá Róza svůj osudový plán zcela jasně. Musí „najít Ostraváka a přiznat, že ho miluje“. V tu chvíli ještě netuší, jak těžký úkol to bude…
Novela o krátké prázdninové cestě není jen příběhem čtveřice hlavních protagonistů. Je také originálním zrcadlem doby, zdánlivě ještě stejně nehybné jako hladina českých rybníků.

Rok vydání: 2018
Odpovědný redaktor: Milan Ohnisko
Obálka a grafická úprava: Karolína Kotrbová
Vazba: brožovaná s přebalem
Formát: 130×190 mm
Počet stran: 160
Doporučená cena: 259 Kč
ISBN: 978–80–7227–404–8

Napůl ve vzduchu

Napůl ve vzduchu

Druhá samostatná sbírka Ireny Douskové je silná. Čím? Kondenzovanou melancholií, úsečnou obrazivostí, jazykově vzrušujícím pátráním v skulinách osobní a kolektivní paměti i přesně dávkovanými poměry racionálního a intuitivního psaní: „Odevšad táhne / Zašel na jedno / Psi štěkají / Stara panna jde dál“.
Milan Ohnisko

Rok vydání: 2016
Vazba: brožovaná
Cena: 179 Kč
Formát: 12×18 cm
Ilustrace: Karolína Kotrbová
Grafická úprava: Bedřich Vémola
Počet stran: 56
ISBN: 978–80–807227–376–8

Medvědí tanec

Medvědí tanec

Tato próza patří do subtilnější, neautobiografické linie autorčiny tvorby. Pozoruhodný je už samotný syžet: poslední měsíce nemocného Jaroslava Haška na Lipnici. Medvědí tanec však není jenom jeho příběhem, ale také bohatě strukturovaným portrétem doby.

Píše se rok 1922 a my se ocitáme ve venkovském světě, kam se Hašek uchýlil, aby dopsal své životní dílo. O Švejkovi sice padne pár zmínek, ale to je vše. Dousková nenapsala biografický román o spisovateli, který se dočkal světové slávy až po smrti. Daleko víc ji zajímá existenciální situace vyhasínání sil někoho, kdo se po celý život bohatýrsky bavil, provokoval, a ještě o tom uměl vtipně vyprávět a psát.

V Lipnici se už proslulý chodec stěží doplouží s oteklýma nohama do hospody. Stále v něm přebývá dřívější skandalista, avšak lipnická komunita je už jeho poslední protivník.

Silnou stránku románu představuje tísnivá atmosféra blížícího se konce: venku leje jako z konve, hučící komín marně vyhání podzimní lezavo. Hašek stále ještě píše pro přátele veršovánky, pro místní ochotníky skandalistní hru, ale uprostřed bezesné noci mívá jeho tvář výraz vyděšeného dítěte, jak si všimne jeho žena Šura, která se o umírajícího alkoholika stará…
Richard Erml

Rok vydání: 2014
Vazba: pevná s přebalem
Cena: 299 Kč
Formát: 13×18 cm
Grafická úprava: Bedřich Vémola
Foto: Igor Malijevský
Počet stran: 296
ISBN: 978–80–7227–346–1

Darda

Darda

Po bestselerech Hrdý Budžes (jenž se proslavil také jako činohra s vynikající Barborou Hrzánovou v hlavní roli) a Oněgin byl Rusák (v divadelní režii Jana Borny) přichází závěrečná část autorčiny volné trilogie Darda.

Čas železnou oponou trhnul, takže žákyni a v téže h(n)usákovské realitě dospívající gymnazistku Helenu potkáváme nyní jako vdanou ženu, matku dvou dětí. Ačkoli se dobové kulisy proměnily, na lepší svět to kupodivu zase nevypadá. Namísto krize normalizace je tu krize středního věku. A když už krize, tak pořádná. Přichází totiž jedna darda za druhou.

Tento tragikomický příběh se tentokrát odehrává v našem čase. Ani Dardě neschází zdánlivá lehkost vyprávění a autorčin slovní i situační humor. Nicméně v tomto případě víc než kdy jindy platí, že při tom smíchu v ranách štípe sůl.

Rok vydání: 2011
Ilustrace: Lucie Lomová
Počet stran: 200
ISBN: 978–80–7227–314–0

Bez Karkulky

Bez Karkulky

Navzdory verši nevstoupila bych do třinácté komnaty, právě v tolikáté komnatě, zdá se, Irena Dousková sbírku Bez Karkulky napsala. Ač básním neschází zlehčující vtip, chvějí se permanentní úzkostí z poněkud absurdního a poněkud krutého světa, do něhož jsme netázáni vrženi a z něhož jsme posléze opět vyvrhováni — snad jen bůh ví proč a kam. A není to úzkost jen dosebehledící, nýbrž i soucítící: Pořád se vracím do bodu nula / Bod nula / je mínus šest milionů.

Dousková je však i básnířkou naděje: byť zdá se začasté vše ztraceno, ne-li rovnou zatraceno, přesto modlit se nepřestanu.

Milan Ohnisko


Rok vydání: 2009
Ilustrace: Lucie Lomová s použitím archivního obrázku neznámého umělce
Grafická úprava: Bedřich Vémola
ISBN: 978–80–7227–287–7

O bílých slonech

O bílých slonech

Próza jemně baladického ladění, jejíž atmosféra jakoby evokovala rozvlněný letní vzduch nad rozpáleným asfaltem. Děj se odehrává v 70. letech 20. století v obci kousek od Berouna.

Během jednoho týdne se v kratších, propojených částech naplňuje známé dětské rozpočítadlo Štěstí, neštěstí, láska, manželství, panenka, kolébka, hraběnka, smrt.

Obálka a ilustrace Lucie Lomová.

Rok vydání 2008
Grafická úprava Lucie Lomová, Bedřich Vémola (sazba)
ISBN 978–80–7227–276–1

Goldstein píše dceři

Goldstein píše dceři

Nové vydání v nakladatelství Petrov s obálkou a ilustracemi Lucie Lomové.

Rok vydání 2006
Počet stran 166
Grafická úprava Lucie Lomová a Bedřich Vémola
ISBN 80–7227–253–5

Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák

Kniha je volným pokračováním Hrdého Budžese. Opět se setkáváme s hlavní hrdinkou Helenou Součkovou, nyní již studentkou posledního ročníku gymnázia. Kniha, která, podobně jako Hrdý Budžes zachycuje prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace. Je jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic ze své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.

Rok vydání 2006
Počet stran 260
Obálka Lucie Lomová
Grafická úprava Bedřich Vémola
ISBN 80–7227–244–6

Čím se liší tato noc

Čím se liší tato noc

Povídkový soubor Čím se liší tato noc tvoří devět baladicky laděných příběhů. Ačkoli se odehrávají v neobvykle širokém časovém rozpětí — od úsvitu našeho letopočtu až po sedmdesátá léta minulého století — jsou důsledně komponovány do jediného celku. Obálku vytvořila Lucie Lomová.

Co je svorníkem vnitřní klenby tohoto povídkového devatera, napovídá vstupní citát ze Zeyerova Jana Marii Plojhara: „Znám ji: není zlá, ale lidé průměrně dobří dovedou býti velmi tvrdými.“

Rok vydání 2004
Počet stran 108
ISBN 80–7227–188–1

Hrdý Budžes

Hrdý Budžes

Druhé vydání, tentokrát již v nakladatelství Petrov, s obálkou Lucie Lomové. V témže roce byla knížka zdramatizována a uvedena v Příbramském divadle s Barborou Hrzánovou v hlavní roli.

Rok vydání 2002
Počet stran 168
Vydání druhé, v Petrově první
ISBN 80–7227–132–6

Doktor Kott přemítá

Doktor Kott přemítá

Povídková kniha o nedokonalosti mezilidských vztahů sestává z dvanácti samostatných textů, takže může evokovat jakýsi celoroční kalendář především na téma partnerství, manželství a rodiny. První kniha kterou Douskové vydalo nakladatelství Petrov.

Ilustrace na obálce: Ivana Lomová
Rok vydání 2002
Počet stran 174
ISBN 80–7227–122–9

Někdo s nožem

Někdo s nožem

Příběh mladé ženy, která v navenek spořádaném manželství prožívá hlubokou krizi. Svůj život popisuje v deníkových záznamech ne nepodobných zápiskům trosečníka na pustém ostrově.

„Hausfrau blues“ nebo, jak také knihu kdosi označil, malý citový horor.

Hynek, 2000
ISBN: 80–86202–71–2

Hrdý Budžes

Hrdý Budžes

Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází žákyně druhé třídy Ničínské základní školy Helena Součková.

První vydání nakladatelství Hynek. Podruhé vydalo knihu nakladatelství Petrov v souvislosti s dramatizací pro divadlo Příbram.

Hynek, 1998
ISBN: 80–86202–07–0

Goldstein píše dceři

Goldstein píše dceři

Komorní příběh o otcovské lásce i sebelásce, odehrávající se na přelomu 80. a 90. let dvacátého století je prozaickou prvotinou Ireny Douskové (Melantrich, 1997). V dopisech, které posílá stárnoucí filmový režisér z Izraele své dospělé dceři do Prahy, se postupně odkrývají peripetie jeho života v Čechách i v jeho nové zemi a rozporuplnost opožděně navázaného, nenaplněného vztahu.

Podruhé vyšel v nakladatelství Petrov v roce 2006, viz níže.

Melantrich, 1997
ISBN: 80–7023–254–4

Pražský zázrak

Pražský zázrak

Básnická sbírka vydaná společně s L. Lomovou, J. Reinischem a P. Ulrychem.

Nakladatelství Pražská imaginace, březen 1992
ISBN 80–7110–066–8
Ilustrace: Lucie Lomová

Knihy povídek různých autorů

Knihy povídek různých autorů

Do těchto knih s povídkami různých autorů Irena Dousková nakladatelství Listen přispěla.

Šťastné a veselé 2

Pokračování povídkového souboru s tématem Vánoc (autoři: Halina Pawlovská, Petr Šabach, Irena Obermannová, Jaroslav Rudiš, Iva Dousková, Ivan Kraus, Pavel Brycz, Jiří Hájíček, Daniela Fischerová a Věra Nosková).

Ženy vidí za roh

Povídky o vztazích, citech, problémech i snech žen, z nichž ale ne všechny, jak se říká, vidí za roh. Brání se partnerským i manželským stereotypům, pokoušejí se je oživit něčím novým, hledají – někdy marně – svou cestu ke štěstí. (autoři: Ivan Klíma, Daniela Fischerová, Věra Nosková, Irena Dousková, Irena Obermannová, Hana Andronikova, Halina Pawlowská)

Povídky o ženách

Příběhy, jejichž hrdinkami jsou především ženy a tématem především láska a další mezilidské vztahy. (autoři: Pawlovská, Viewegh, Šabach, Dousková, Kantůrková, Pekárková, Fischerová, Nosková, Hauserová, Walló, Koubská).

Možná mi porozumíš

Soubor povídek českých autorů na téma konfliktů nebo naopak porozumění mezi hrdiny různých generací (autoři: Petr Šabach, Michal Viewegh, Ivan Klíma, Viola Fischerová, Miloš Urban, Irena Dousková, Marta Gärtnerová, Zdeněk Jizera Vonásek, Eda Kriesová, Ivan Binar a Iva Pekárková).

Dámská jízda

Dámská jízda v různých podobách je tématem dalšího souboru edice Česká povídka (autorky:Petra Soukupová, Irena Dousková, Hana Lasicová, Irena Hejdová, Eva Hauserová, Bianca Bellová, Dora Čechová a Markéta Pilátová).


Nakladatelství Listen
Roky vydání: 2015, 2008, 2009, 2007, 2004
ISBN: 978–80–86526–89–8, 978–80–86526–36–2, 978–80–86526–416, 978–80–86526–30–0, 80–86526–11–9

Krvavý Bronx

Krvavý Bronx

Povídková antologie vzniklá z textů na motivy z „černé kroniky“.

Nakladatelství Druhé město a Host, březen 2020