Hrdý Budžes na CD

Knihu „Hrdý Budžes“ načetla Bára Hrzánová a vyšla jako dvoualbum v Supraphonu.

Pokračování

Oněgin byl Rusák na CD

Také tuto knihu načetla pro Supraphon v roce 2008 Bára Hrzánová a udělala to…

Pokračování

Darda

Za čtyři roky po Oněginovi namluvila Bára Hrzánová i Dardu.

Pokračování

Goldstein píše dceři

Prvotinu Goldstein píše dceři načetl Arnošt Goldflam.

Pokračování

Irena Dousková – Jako bych ještě nic nenapsala

Vystudovaná právnička píšící už léta na volné noze je úspěšnou autorkou řady knih. Ač její příběhy nevyznívají zpravidla moc optimisticky, strhnou hlubokým ponorem a spádem. Při čtení literární předlohy Hrdého Budžese a jeho pokračování, a zejména pak na jeho divadelních dramatizacích s Bárou Hrzánovou se sice nasmějeme do sytosti, ale zároveň i zde probleskuje všudy přítomná tragika našeho bytí. V povídkách Čím se liší tato noc, zasazených do různých historických dob, krom té závěrečné ani jedna nedopadne dobře. Irena Dousková tu odkrývá vzorce mnoha základních lidských pudů, včetně stěžejního pudu sebezáchovy, kterým se často ospravedlňujeme, a následků jeho uposlechnutí. Autorka svým dosavadním dílem vlastně konstatuje, že život nebývá spravedlivý a je třeba s tím počítat. Jeho tíži a existenciální obavu z něj vyjádřila i básnickou sbírkou Bez Karkulky. Podle jejího scénáře vznikla však i krásná vánoční pohádka Micimutr, velmi úspěšná, laskavá a s dobrým koncem.

Pokračování

První setkání s otcem bylo zvláštní

Spisovatelku Irenu Douskovou proslavila zejména její trilogie HRDÝ BUDŽES, ONĚGIN BYL RUSÁK a DARDA, z nichž se staly i divadelní hry. Za hlavní roli v té první byla oceněna Bára Hrzánová cenou Thálie. Nedávno vyšla Ireně audiokniha podle její první prózy GOLDSTEIN PÍŠE DCEŘI. Namluvil ji Arnošt Goldflam.

Pokračování

Hra Hrdý Budžes byla tak trochu zázrak

Příběh Helenky Součkové, žákyně druhé třídy ničínské základní školy, nesčetněkrát rozesmál diváky příbramského divadla během představení Hrdý Budžes. Jak na dětství prožité v Příbrami vzpomíná autorka knižní předlohy Irena Dousková? A proč se ve svých knihách často obrací do dětství? To prozradila v následujícím rozhovoru.

Pokračování

Každá výprava do dětství je velmi dobrodružná a vždycky jde o život

Rozhovor s Irenou Douskovou
Irena Dousková se narodila v roce 1964 v Příbrami a vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Jako právnička nikdy nepracovala, vystřídala mnoho různých zaměstnání a míst, nejčastěji redaktorských (Svobodný Hlas Louny, Mladá fronta Dnes, Metropolitan, měsíčník ČZK, atd.). V současnosti se věnuje psaní.

Pokračování

Dousková přichází s pokračováním Hrdého Budžese

Spisovatelka Irena Dousková se dočkala největšího ohlasu s prózou Hrdý Budžes (1998), která byla úspěšně uvedena i jako divadelní hra s Bárou Hrzánovou v hlavní roli. Nedávno přibyla sedmá kniha, volné pokračování Hrdého Budžese s titulem Oněgin byl Rusák Knihu vydalo jako svoji první publikaci nakladatelství Druhé město.

Pokračování

Pořád trochu mimo

S IRENOU DOUSKOVOU o pětisté repríze Hrdého Budžese, o Dardě i jiných dardách a o talentu měnit tragédii v tragikomedii.

Její kniha Hrdý Budžes o dětství v sedmdesátých letech minulého století se stalačeskounárodní klasikou:Prodalo se jí téměř padesát tisíc kusů a tým herečky Barbory Hrzánové, která v divadelním zpracování Budžese hraje hlavní hrdinku Helenku Součkovou, oslavil letos pětistou reprízu. Stále se hraje i Oněgin byl Rusák. Druhý díl trilogie, kterou v loňském roce uzavřela spisovatelka IRENA DOUSKOVÁ knihou pojmenovanou Darda. Její hrdinka je už dospělá a příběh se odehrává v současnosti.

Pokračování

Dráždí mě kulturní jakobíni, říká spisovatelka Irena Dousková

Na novou knížku Ireny Douskové (1964) jsem zatím četl čtyři recenze. Dvě psali muži, dvě ženy. Muži se věnovali hlavně politickým a společenským tématům Dardy (Druhé město 2011) a celkově se jim nijak zvlášť nelíbil. Ženy se věnovaly víc životu a knížka se jim líbila velice. Mně se Darda líbí velice, ale o tom, v čem je dobrá, se líp mlčí, než mluví, proto jsem s autorkou probíral spíš „mužská“ témata.

Pokračování

Komiksy

Vánoční komiksy, které jsme s Lucií Lomovou udělaly ve dvou po sobě následujících letech pro časopis Instinkt.

Pokračování

Rozhovor s Leo Pavlátem

Rozhovor s Leo Pavlátem. Vyšel vyšel v časopise Maskil v dubnu 2004. (stahuje se ca. 1.5MB)

Pokračování

Rozhovor s Lilian Malkinou

Rozhovor s Lilian Malkinou který vyšel v časopise Maskil v listopadu 2003. (stahuje se ca. 1MB)

Pokračování

Písničky Romana Slacha

V divadelní inscenaci „Onegin byl Rusák“ zazní i řada písniček, které složili moji bývalí spolužáci. Poslechněte si některé z nich.

Pokračování

Kapela

Malá ukázka z krátkého ale intenzivního tvůrčího vzepětí naší dámské mejdanové kapely.

Pokračování

Z gymplu

Rande na Vyšehradě, podzim 1982

Pokračování

Proton

Vlastnoručně mnou ilustrovaná obálka. Je to na ní vidět.

Pokračování

Ukázky z Protonu

Rozhovor ze školního časopisu Proton. A to druhé je test, který jsme pro naše milé čtenářky připravily s Lucií Lomovou.

Pokračování