Hrdý Budžes

V roce 2003 vzniklo podle knihy Hrdý Budžes stejnojmenné představení v příbramském Divadle Antonína Dořáka. Text zdramatizovala autorka knihy, hlavní role se ujala Bára Hrzánová, režíroval Jiří Schmied. Bára Hrzánová za svůj výborný výkon dostala cenu Thálie. Diváci si představení oblíbili natolik, že se dodnes hraje po celé republice a také ho do svého repertoáru zařadilo pražské Divadlo bez zábradlí. Počet repríz již překročil třetí stovku.
Foto: Česká televize

Ohlasy v tisku:

Vzpomínka na dobu minulou, kterou autorka novely a dramatizace Irena Dousková zaznamenává s ironií i naivitou. Na léta husákovské normalizace hledí očima 8-leté holčičky. Je to kouzelný dětský pohled, kdy i to nejhorší není zas až tak zlé a víra se ještě nestala prázdným pojmem. Tíživá atmosféra doby se odlehčuje, ale nezjednodušuje. Vzpomínáte? Bratislavská lyra, spartakiáda, JZD, jiskřičky a kádrové posudky. Inscenace vám připomene celou absurditu totalitního systému. Hra nepostrádá smích ani pláč, dušička vám zatrne a přitom máte ještě úsměv na rtech.

Foto: Česká televize

…Helenka je středobodem hry. Na bedrech Barbory Hrzánové leží tedy celá tíha inscenace. Herečka ji však nese na zádech se stejnou lehkostí jako svou školní brašnu. Ať v holínkách, kulichu nebo v nakřivo zapnutém kabátu stále vypadá jako polský žid. Její komika se neomezuje na příšerné vzezření. Dokáže zahrát dětskou bezelstnost, naivitu i moudrost, se kterou děti instinktivně „narazí hlavou na hřebíček“ problému. Není to infantilní holka, jakou často předvádějí herci v pokusu zachytit obraz dětské duše. Nepopírá v sobě ironii a nadhled dospělého člověka.
(Kultura-příspěvek, A hrdý buď! Jana Dlouhá)

Foto: Česká televize

Helenka Součková v podání Barbory Hrzánové je opravdu velmi vděčným „parchantem“. Má prazvláštní špatnou vlastnost – odlišuje se od ostatních osobitým úhlem pohledu na svět. …
… Jaká ta Helenka Barbory vlastně je? Hrzánová jí dodává fyziognomicky nejryzejší vzezření intelektuální buchty. Dokáže naprosto dokonale udržet rychlé tempo žvatlání, zastavit v dramatické pauze, natáhnout hlas k velkému údivu, podtrhnout kdejaký „tajem“ svého života, dospět až k emotivnímu pláči, v případě prožívání životních zklamání.
(Časopis-scéna.cz, Tajem z života osmileté holky Barbora Hrzánová vděčným „parchantem“)

Foto: Česká televize

Režie J. Schmiedt
Premiéra 7. listopadu 2002
Helenka Součková Barbora Hrzánová j. h.
Žena Jarmila Vlčková j. h. / Marcela Šiková j. h.
Muž Libor Jeník j. h.